Kancelarie Adwokackie będą mogły się pozycjonować w Google

przez Rafał Chmielewski dnia Lipiec 27, 2011

[UWAGA: Ten wpis może być już nieaktualny. Skontaktuj się ze mną, aby ustalić, jakie zmiany w prawie miały miejsce i jak to wpływa na Twoją sytuację.]
*****

Podaję za serwisem Prawnik.pl:

Więcej praw w internecie, ale mniejsza swoboda wypowiedzi w telewizji. Taki będzie nowy kodeks etyczny adwokatów. (…)

Odświeżony kodeks etyczny nadal nie pozwala na zamieszczanie reklam usług adwokackich na stronach internetowych. (…)

Komisja do spraw etyki poszła jednak na pewne ustępstwa w kwestii internetu i zgodziła się na pozycjonowanie informacji o usługach kancelarii w wyszukiwarkach internetowych, np. Google. – Przeciwdziałanie temu zjawisku jest niewykonalne – mówi Jakub Jacyna.

Zwracam uwagę na słowo „zjawisku”. Tak, jakby był to proceder naganny.

Poza tym dziwi mnie motywacja do proponowanych zmian: nie chęć do umożliwienia działania adwokatom w warunkach konkurencji, tylko niemożność zapanowania nad „zjawiskiem”.

No cóż, chociaż tyle 🙂

Więcej w artykule Kancelarie prawne będą walczyć na Google.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Liwiusz Lipiec 27, 2011 o 5:13 pm

Nie sądziłem, że adwokaci są tak zdemoralizowani, iż postępują nieetycznie w sposób permanentny, a z braku możliwości walki z tym, zezwala się im na to.

Z drugiej strony może świadczyć to o tym, że cały ten Kodeks Etyki to tylko taki pic na wodę.

I tak źle, i tak niedobrze. Aj waj…

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Lipiec 27, 2011 o 8:48 pm

Tak to wynika z tej wypowiedzi. No cóż, władze NRA są zdolne do takich wypowiedzi.

Poprzednio na podobny temat pisałem tutaj: http://www.e-marketingprawniczy.pl/2011/02/23/adwokat-nie-moze-sie-specjalizowac/

Dziękuję Liwiuszu za komentarz!
Rafał

Odpowiedz

Grzegorz Furgał Lipiec 28, 2011 o 7:49 am

Szkoda jednak, że adwokaci uważają, że szczytem e-marketingu prawniczego są kampanie Google Adwords. Czy naprawdę nie znajdą innych możliwości, ot choćby opisanych na moim blogu lub Twoim Rafale?
pozdrawiam
Grzegorz Furgał
http://www.furgal.info

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Lipiec 28, 2011 o 9:04 am

Zauważ Grzegorz, że z treści linkowanego artykułu wynika, że Google AdWords będzie wciąż niedozwolonym „zjawiskiem”. Dozwolone będzie natomiast pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Dziękuję za komentarz!
Miłego dnia!
R

Odpowiedz

Grzegorz Furgał Lipiec 28, 2011 o 1:53 pm

masz rację co do Adwords. Zreszta, moim zdaniem jest w tym duzo racji. Skoro kodeks dopuszcza przekazywanie oferty za zgoda klienta, adwords nie sa „odpowiedzia” na wyrazone jasno zapytania klienta, a zaplacone googlowi slowa kluczowe. pozycjonowanie jest bardziej fair, ale tez i w tym przypadku mozna zachowac sie nieetycznie, np. poprzez linkowanie z farm itp. Ale tutaj juz kodeks nie jest tak jasny. Ale gdybysmy chcieli uregulowac wszystko w etyce, zaden prawnik nie mialby latwego zycia.
pozdrawiam
Grzegorz Furgał

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Lipiec 29, 2011 o 12:16 am

Wiesz, ja tam nie wnikam w kodeksy 🙂 Dla mnie to patrzenie na zawód adwokata, jak na jakiś mityczny okaz, boskie dzieło wyrzeźbione przez lata uświęconej tradycji.

Tymczasem rzeczywistość jest twarda i prosta: jeżeli nie ty, to na twoje miejsce czeka stu chętnych. Konkurencja jest bezlitosna.

Wszelkie kodeksy etyczne, misje i powołania nie mają znaczenia, kiedy nie masz co do garnka włożyć. A uniemożliwianie skutecznego konkurowania z innymi, co skutecznie realizuje NRA, to rzucanie kłód pod nogi własnym kolegom. A jak wspomniano w owym artykule, jest coraz więcej adwokatów, a do tego takie same uprawnienia mają radcowie (których teraz wychodzi tysiące), a jeszcze są plany (mam nadzieję, że nie wejdą w życie), aby absolwentom dać prawo do jakiejś tak reprezentacji…

Eh…. Nie zazdroszczę 🙂

Pozdrawiam Grzegorzu i dziękuję za komentarz!

Odpowiedz

Grzegorz furgal Lipiec 30, 2011 o 10:14 am

Ooo tutaj sie zdecydowanie nie zgodze. Wlasnie kodeksy etyczne ofrozniaja profesjonalistow prawniczych od np. Osoby fizycznej
Prowadzacej dzialalnosc gospodarza zwiazana z uslugami prawnymi. Co oferuje kodeks? Odpowiedzialnosc zawodowa, sady dyscyolinarne, odpowiedzialnosc zawodowa(jak adwokat/radca nie zna sie na sprawie, z ktora przychodzi klient, ma zakaz brania takiej sprawy – w odroznieniu np. Od doradcy prawnego. Ktory bierze wszystko jak leci i jak nie wyjdzie…coz, zdarza sie). Radca i adwokat ma obowiazek ubezpieczenia sie od odpowiedzialnosci cywilnej – to wprost nakazuje kodeks etyczny. Zatem uwazam ze kodeks musi byc. Tak jak lekarze, tak adwokaci i radcy prawni sa tymi, od ktorych zalezy zycie czlowieka. Ne jest to pusty frazes, bo jak sie przegra jakas sprawe, gdzie chodzi o pieniadze, to mozna stracic chec do zycia.
A co ostatniego twojego zdania: pelna zgoda, ze dopuszczenie doradcow prawnych do sadow okregowych moze odbic sie czkawka. Ni pamietam, czy w finlandii czy w hiszpanii wprowadzono taka mozliwosc i bodajzec po 5 latach rzad sie z tego wycofal. Fala rzegranych spraw prowadzonych przez doradcow tak wkurzyla narod, ze chcial rzad na taczkach wywiezc. Poza tym juz obecnie kazdy, nawet nie prawnik, moze zalozyc dzialalnosc gospodarcza dot. Uslug prawnych. Ja tu widze podobienstwo z lekarzami – na sale operacyjna nie wpusci sie felczera, ktory leczyc potrafi. Ale oprocz umiejetnosci potrzebna jest wiedza
Pozdrawiam
GRzegorz

Odpowiedz

Grzegorz Lipiec 30, 2011 o 11:35 am

W poprzedniej wypowiedzi oczywiscie chodzilo mi o sqdy rejonowe a nie okregowe 🙂
Pozdrawiam
Gf
http://Www.furgal.info

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 30, 2011 o 10:25 pm

Tak, bo wpuszczenie felczera do sali chirurgicznej byłoby prawie jak wpuszczeniem tam przyuczonego ubojowca 🙂

Temat dopuszczania doradców do sądów jest ciekawy. Monitorujcie poniedziałkową Rzepę, znajdziecie tam mój punkt widzenia na ten problem 🙂

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Lipiec 30, 2011 o 10:39 pm

„Tak, bo wpuszczenie felczera do sali chirurgicznej byłoby prawie jak wpuszczenie tam przyuczonego ubojowca”

Zależy, co by tam robił 😉

Odpowiedz

prawniczka Małgorzata Grudzień 13, 2012 o 10:20 am

Wydaje mi się, że jest to bardzo dobry początek zmian. Internetu odrgywa niezwykle ważną rolę niemalże w każdej branży i dziedzinie życia, dlatego decyzja o możliowości pozycjonowania informacji o usługach kancelarii w Internecie wydaje mi się być niczym zaskakującym. Zmiany dotykają każdą branże – także i prawniczą. Trzeba się z tym po prostu pogodzić.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Grudzień 13, 2012 o 10:28 am

Dziękuję Pani Małgorzato za komentarz i życzę bardzo miłego dnia! 🙂

Rafał

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: