Ilu autorów bloga prawniczego?

przez Rafał Chmielewski dnia Marzec 11, 2013

Podczas ostatniej konferencji topowym pytaniem, na które udzielałem odpowiedzi, było: czy to dobrze, że w mojej kancelarii blog prowadzony jest przez kilku prawników?

No właśnie:

CZY TO DOBRZE? A MOŻE NIEDOBRZE?

🙂

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Malinowski Marzec 11, 2013 o 9:58 am

Ujdzie, jeśli właściciel jest jeden 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog Marzec 11, 2013 o 10:45 am

Moim zdaniem to czy bloga prowadzi jedna osoba czy pięć nie ma znaczenia dla odbiorcy. Kwestia jest jedynie tego, że przy blogu jednoosobowym czytelnik zapamiętuje autora z imienia i nazwiska. Jeżeli jest ich kilku zapamięta raczej nazwę bloga bądź kancelarii pod której szyldem on działa. Pytanie kto jakie cele chce osiągnąć. Natomiast nie rozpatrywałbym tego w kategorii dobrze/źle jest prowadzić blogi wieloosobowe. Koniec końców i tak chodzi o wartościową treść.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Marzec 11, 2013 o 9:28 pm

„Pytanie kto jakie cele chce osiągnąć.” to na pewno Panie Mikołaju 🙂 Dobry trop!

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog Marzec 11, 2013 o 9:33 pm

Wydaje mi się, że ostateczne cele dla wszystkich są wspólne – wzrost sprzedaży. Każdy jednak inaczej cele te realizuje.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Marzec 11, 2013 o 9:39 pm

Tak jest w istocie. W takim razie blog powinien być elementem strategii, która do tego celu prowadzi.

Więc trzeba zadać sobie pytanie: czy mój wieloosobowy blog prowadzi mnie do celu w postaci zwiększonej sprzedaży.

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog Marzec 11, 2013 o 3:05 pm

A pamiętnik wieloosobowy widziałeś kiedyś? bo ja nie.
Pisałeś kiedyś, że słowo blog należy odmieniach jak słowo pamiętnik, tzn. że chyba to coś osobistego, indywidualnego itp., co? 🙂

Odpowiedz

Rafał Chmielewski | e-Marketing Prawniczy Marzec 11, 2013 o 3:37 pm

„pamiętnik wieloosobowy” – dobre Aniu 🙂

Odpowiedz

Paweł Judek | blog o prawie transportowym Marzec 11, 2013 o 8:07 pm

Ja przyznam szczerze, że blogów wieloosobowych w praktyce nie czytam. Kilka mam nawet zasubskrybowanych, ale jakoś nigdy nie łapię kontaktu z autorem i później tylko przelatuję wzrokiem po nowych tytułach, nie zagłębiając się w treść. Nie mam do tego jakiegoś ideologicznego uzasadnienia, ale po prostu stwierdziłem u siebie taką prawidłowość.

Odpowiedz

Anna Tarczynska | Intercyza Blog Marzec 11, 2013 o 9:04 pm

chyba dlatego, że nie da się osobistej relacji nawiązać.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Marzec 11, 2013 o 9:35 pm

No tak!

Można być hetero, homo, i kochać kota, ale nikt chyba jeszcze nie zakochał się w grupie ludzi, prawda? Mam na myśli taką miłość jak między kobietą a facetem.

Dlaczego?

Bo najsilniejsza relacja interpersonalna (czyt. uczucie) kwitnie między dwojgiem ludzi. TYLKO. Do tego najprościej ją zbudować.

Dlatego blog wieloosobowy to nie jest najlepszy pomysł. Chyba że, jak słusznie wspomniał Mikołaj, ma się inny cel w prowadzeniu bloga.

Jaki na przykład?

Stworzenie bazy wiedzy.

Ale dlaczego to jest bez sensu? Dlaczego tworzenie bazy wiedzy zamiast bloga nie ma sensownego uzasadnienia?

Odpowiedz

Katarzyna - Temida Jest Kobietą Marzec 11, 2013 o 10:16 pm

Ja mam wrażenie, że jeżeli w blogu pisze kilka osób, to żadna z nich tak do końca z tym blogiem nie będzie się identyfikowała.
Poza tym w przypadkach dużych kancelarii pracownicy na blogu/blogach piszą chyba trochę „z obowiązku”.

Odpowiedz

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog Marzec 11, 2013 o 10:26 pm

Pani Kasiu bardzo ciekawa uwaga. Jeżeli pisze jedna osoba to w jej tekstach zawsze znaleźć można charakterystyczny styl. Ten styl przekłada się później na odbiór bloga. Przy kilku osobach ciężko o jakąś spójną linię. Aby to zobrazować wyobraźcie sobie kilku znanych blogerów typu Kominek piszących na jednej witrynie. Dla mnie to by nie zdało egzaminu.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Marzec 12, 2013 o 1:29 pm

Panie Mikołaju – strzał w 100 🙂

Odpowiedz

Joanna Jarosz - Zugaj Marzec 12, 2013 o 5:27 am

Witam,
Powyższe zagadnienie właśnie „wałkujemy” u siebie. Sama jestem redaktorem bloga wieloosobowego i wielospecjalizacyjnego naszej kancelarii. Po konferencji doszłam do wniosku, że chyba rzeczywiście sensowniejszym rozwiązaniem jest blog jednoosobowy i jednospecjalizacyjny. U nas w zasadzie nie ma problemu, bo każde z nas ma swoją pasję, o której pisze. Ten pierwszy blog miał w zasadzie uzasadnienie, bo przez pół roku jego istnienia przekonaliśmy się, że blogowanie jest fajne. Sama jestem ciekawa jak nam to wyjdzie. Co istotne moi partnerzy się ucieszyli, że będą mieć swoje blogi:)

Odpowiedz

Rafał Chmielewski Marzec 12, 2013 o 1:29 pm

Dziękuję Pani Joanno za komentarz! 🙂

Czyli zmiany, zmiany, zmiany na lepsze 🙂

Rafał

Odpowiedz