Ostatnio nie miałem zbyt wiele czasu, aby aktualizować listę polskich blogów prawniczych.
Teraz mam chwilę, więc szybko spoglądam na nowe blogi i zamieszczam poniżej:
- Co w prawie piszczy – blog Kancelarii Olesiński i Wspólnicy – całkiem niezły, ale kilka fundamentalnych zmian powinno się tam dokonać.
- Prawo własności intelektualnej i nowych technologii – ciekawy blog Leszka Widmańskiego.
- Prawo żywnościowe – również ciekawy blog Agnieszki Szymeckiej-Wesołowskiej.
- Spory sądowe i arbitraż – blog Michała Kocura.
- Blog Prawnika – początkujący blog Marcela Włodarczyka.
- Lawyers.net – nieco dziwny, angielskojęzyczny blog Kancelarii Kawczyński Korytkowska Partyka.
Blogi te zostały dodane do listy polskich blogów prawniczych oraz do listy blogów znajdujących się na marginesie.
Wszystkim blogującym prawnikom życzę powodzenia!
🙂
{ 27 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Rafale,
bardzo dziękuję za uwzględnienie mojego bloga na liście polskich blogów prawniczych. Przyznam, że zachęciły mnie do tego także Pana teksty o e-marketingu prawniczym (polecane m.in. przez innego prawniczego bloggera – Tomka Szarka – którego z tego miejsca także serdecznie pozdrawiam).
Z pozdrowieniami
Agnieszka Szymecka-Wesołowska
Dziękuję Agnieszko za miły komentarz! 🙂
Pozdrawiam!
Rafał
Blogi prawnicze „narracyjno-fabularyzowane” 😉 http://sub-iudice.blogspot.com/
Liwiuszu, jest więcej takich fantastycznych blogów! Chcę również o nich niebawem wspomnieć, bo chociaż nie mają celu biznesowego, to jednak są ważnym elementem w naszej blogosferze prawniczej.
Twoja kategoria „narracyjno-fabularyzowane” jest to the point 🙂 Będziemy z niej korzystać!
Pozdrawiam,
Rafał
zdecydowanie – bardzo lubię ten blog 😉 i polecam serdecznie lekturę
Też go lubię Kasiu!
Rafał
Drogi Panie Rafale,
nawiązując do Pana komentarza odnośnie wortalu Lawyers.net, w pierwszej kolejności należy wskazać, iż jego zakres wykracza poza definicję blogu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Blog
zgodnie z treścią której, blog zawiera określoną liczbę odrębnych, samodzielnych, uporządkowanych chronologicznie wpisów, których twórcą jest właściciel bloga. Blog ma najczęściej charakter osobisty i służy jako internetowy pamiętnik.
Lawyers.net jest wortalem, portalem wyspecjalizowanym, publikującym informacje z jednej dziedziny (prawo), tematycznie do siebie zbliżone, o wysokiej jakości udostępnianych zasobów – również dla czytelników anglojęzycznych, co należy do rzadkości w tego typu polskich wortalach.
Jeżeli treść artykułów wortalu wydaje się Panu „dziwna” (tj. odznaczająca się czymś osobliwym, niezrozumiałym) to z przyjemnością udzielimy Panu niezbędnych wyjaśnień.
Należy również nadmienić, iż wortal jest wpisany do rejestru czasopism (informacja na stronie: Publisher: Kancelaria Radców Prawnych Kawczyński Korytkowska Partyka Sp. P. ; Editorial office address: ul. Kaszubska 53/4, 70-226 Szczecin, Poland; Editor-in-chief: Mariusz Kawczyński; The Portal being entered into Newspapers and Magazines Register kept by The District Court in Szczecin, Poland, I Civil Department.).
Sam fakt umieszczenia wortalu na liście polskich blogów prawniczych nie zmienia jego charakterystyki ani zamiaru autorów. Niemniej jednak cieszymy się z powodu poszerzenia grona jego użytkowników.
Z poważaniem,
Aleksander Deboa
Witam Panie Aleksandrze!
Dziękuję Panu za wyjaśnienia! Uznałem Państwa witrynę za dziwny blog prawniczy, gdyż po prostu tak wygląda, oparty jest na systemie do blogowania, wpisy publikowane są „jeden na drugim”, a nie „jeden obok drugiego”, jak to by było właśnie na wortalu.
To, że wortal jest zarejestrowany jako czasopismo, oraz że nie są na nim publikowane treści osobiste w formie pamiętnika (jak mówi WikiDefinicja) nie decyduje jeszcze o tym, że nie jest to blog. Są bowiem blogi prawnicze zarejestrowane, jako czasopisma (vide blogi DZP) i blogi o charekterze treści daleko odbiegającym od osobistego.
Stąd uznałem, że Państwa witryna jest blogiem. Nieco dziwnym, gdyż stylem daleko odpiegającym od dobrej praktyki blogowania, ale jednak blogiem.
Jeżeli nie traktujecie Państwo tej witryny, jako bloga, to zdejmę ją z ze spisu blogów. Przepraszam więc za kłopot.
Niemniej Panie Aleksndrze, w mojej opinii powinniście Państwo zastanowić się nad sensem istnienia tej witryny i nad strategią w tym zakresie. Dlaczego? Po analizie przez system Alexa wynika (http://www.alexa.com/siteinfo/lawyers.net.pl#), że witryna jest zbyt słaba, aby mieć wpływ na rozwój biznesu, zarówno marketingowo, PRowo, pod kątem SEO, a już w ogóle pod względem konwersji. A skoro tak jest, to być może szkoda czasu, pieniędzy i energii na utrzymywanie nieskutecznego narzędzia. Każdy z moich klientów osiąga sukcesy z wdrożonej strategii e-marketingowej, ale ich narzędzia (m. in. właśnie blogi) są kompletnie inne, niż Państwa.
Jak powiedziałem, to tylko moja opinia. Nie znam Państwa sytuacji i strategii biznesowej generalnie. Być może Państwa wortal ma jednak jakiś sens, mimo tego, że go nie widać na pierwszy rzut oka.
Panie Aleksandrze, dziękuję jeszcze raz za informację! Gdybyście chcieli Pańtwo dowiedzieć się szczegółów w zakresie możliwości, jakie dają narzędzia e-marketingowe, proszę do mnie śmiało napisać! 🙂
Pozdrawiam,
Rafał
Co jest w rankingu Alexa i jak to rozumieć?
Porównaj trzy witryny:
Lawyers.net.pl
http://www.alexa.com/siteinfo/lawyers.net.pl#
Remitent.pl
http://www.alexa.com/siteinfo/remitent.pl#
PodwojneOpodatkowanie.pl
http://www.alexa.com/siteinfo/podwojneopodatkowanie.pl#
a sam zobaczysz, na czym Alexa polega i co pokazuje. Generalnie można tutaj zobaczyć popularność każdej strony, chyba że jest tak niepopularna, że Alexa nie wyświetla nawet podstawowych danych (jak to jest w przypadku Lawyers.net.pl).
Alexa Traffic Rank to liczba, która pokazuje uśrednioną popularność strony. Najlepsza ma najmniejszy numer. Np. Google ma czasem 1, Yahoo też. Jeżeli Alexa pokazuje Rank 20, to oznacza, że jest 20 popularniejszych stron od strony badanej. Rank Lawyers.net.pl to ponad 25 mln, a Twojego bloga Liwiuszu – ponad 8 pln. A więc oznacza to, że witryna Lawyers.net.pl jest ponad 3 razy mniej popularna niż Twoja, i około 8 razy niż mój blog podatkowy.
BTW, to jest temat na ciekawy artykuł, nie sądzisz? 🙂
Rafał
Poza tym czy to jest lawyers.net.pl, czy lawyers.net, bo link i anchor text są tu niezgodne…
Lawyers.net.pl
Alexa dobrze sie sprawdza w przypadku stron powszechnych, ktore funkcjonuja jakis czas w necie, portal lawyers.net.pl ma chyba troche innych odbiorcow.
BTW prosze sprawdzic http://www.alexa.com/siteinfo/marketingprawniczy.wordpress.com# strona rowniez baardzo daleko 🙂
Szanowny Panie Rafale,
oczywiście, że wortal ma sens i ważne że ja wiem jaki, rozumiem że dziwny użył Pan w rozumieniu inny jednak nie wszystko co inne to dziwne, wszystko co nowe wydaje się wpierw dziwne :), w pewnym sensie to dobrze, że prawnikowi nie podoba się taki wortal, bo nie jest to przecież wortal dla prawnika, ani dla wszystkich, tylko dla tego, komu ja chcę przekazać content; aha koszty nie są zbyt duże, trzymamy to na własnym serwerze, na koniec dziękuję za zwrócenie uwagi na błędną indeksację stron w Googlach, a tym się głównie kieruje Alexa, nasze statystyki serwera pokazują dużą oglądalność, nie mam nic przeciwko figurowaniu w tym szacownym spisie, wortal stoi na WordPressie tak jak i pański, a z WordPressem można zrobić naprawdę co się chce Themesami; pozdrawiam i życzę wielu sukcesów
Mariusz Kawczyński
Dziękuję Panie Mariuszu!
Zgadzam się, Państwa witryna jest skierowana do innego targetu, niż prawnicy. Mnie, ani innemu prawnikowi podobać się nie musi. Nawet użyteczna nie musi się nam wydawać. Ważne, aby była pomocna klientom i potencjalnym klientom. I wierzę, że tak właśnie jest 🙂
Pozdrawiam,
Rafał
Odpowiadając Liwiuszowi: prawidłowa nazwa to lawyers.net.pl
Tak zauważę tylko, że faktycznie 25 mln to prawie 3 x więcej niż 8 mln, trudno jednak wysnuć z takiego faktu wniosek, że witryna lawyers.net.pl jest 3 x mniej pupularna niż witryna remitent.pl; to tak jakby przyjąć, że jeżeli google jest na poz. 1 a yahoo na 2 to yahoo jest 2 x mniej popularne od google, a po zmianie miejsc w następnym tygodniu jest odwrotnie. BTW nie mam nic przeciwko witrynie remitent.pl, jest atrakcyjna graficznie powiedziałbym
pozdrawiam
Mariusz Kawczyński
No tak, to uogólnienie Panie Mariuszu. Ale trzeba pamiętać, że też nie chodzi tutaj o popularność w sensie popularności gwiazdy kina, ale o średnią matematyczną, na którą składa się wiele czynników, nie tylko ilość odwiedzin. Ta popularność to po prostu zdefiniowany przez Alexa współczynnik. I na tej podstawie śmiało mogę założyć, że dziś mój blog podatkowy jest ponad 3 mln x mniej popularny – według kryterium Alexa – niż Google. Co oczywiście nijak się ma do popularności w sensie subiektywym, bo tutaj wynik byłby zapewne jeszcze gorszy 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Rafał
Witam
Nalezy zauwżyć iż wpisy na lawyers.net.pl pojawiły się dopiero we wrześniu 2010 (oprócz jednego artykułu z maja) dlatego sprawdzanie, porwnywanie rankingów strony w Alexa lub PageRank jest zupełnie bezzasadne.
Ale trzeba też powiedzieć, że alexa inaczej traktuje (liczy, podlicza)witryny, a inaczej np. blogi zakładane choćby na bloggerze czy wordpressie.
@Radmin, bardzo Panu dziękuję za udział w dyskusji!
Pozdrawiam,
Rafał
W nawiązaniu do tematu,
zapraszamy wszystkich na naszego nowego bloga prawniczego dotyczącego zagadnień związanych z prawem zamówień publicznych,prawem pracy a także prawem własności intelektualnej.
W prawdzie dopiero zaczynamy, ale wszelkie komentarze co do bloga z pewnością pozytywnie wpłynął na nasza dalszą działalność.
Zapraszamy i Pozdrawiamy
Krzysiek i Marcin
Dzięki Krzysztof za informację! Załączam bloga do katalogu 🙂
Pozdrawiam i życzę powodzenia w blogowaniu!
Rafał
Dziękuję za dodanie:)
Również Pozdrawiam
Witaj Rafale
Miło mi donieść o założeniu 5 blogów prawniczych w mało popularnej tematyce prawa karnego : jazdapopijanemu.pl, posiadanienarkotykow.pl, tymczasowoaresztowany.pl, kradzionysamochod.pl i przemocdomowa.com.pl
Mam nadzieję, że Ci się spodobają, tym bardziej, że w znacznym stopniu opierają się na wiedzy, jakiej zaczerpnąłem z Twojego bloga o marketingu prawniczym.
Pozdrawiam Mariusz Stelmaszczyk
Dziękuję!
Życzę powodzenia Mariuszu!
Rafał
Łojej, aż 5 blogów 🙂 Mnie jeden pochłania w zupełności 🙂