Przyszłość zawodów prawniczych

przez dnia 19 marca, 2010

O tym wydarzeniu miałem napisać w poniedziałek, ale nie mogłem się powstrzymać… 🙂

W ubiegłym roku, tj. dokładnie 9 września 2009 r., w Warszawie odbyła się konferencja w udziałem Richarda Susskind’a, specjalisty w zakresie rozwiązań IT w dziedzinie prawa – zatytułowana została: Koniec prawników? Przyszłość usług prawnych.

Główny wykład należał oczywiście do gościa honorowego, który wskazywał na wyzwania technologiczne, stojące przed branżą prawniczą,  oraz jaki będą one miały wpływ na świadczenie usług prawnych oraz charakter wykonywanej przez prawników pracy. Z treścią wykładu można zapoznać się tutaj >>

A oto jeden z ciekawszych fragmentów (podkreślenia mojego autorstwa):

Dla wielu prawników nowe technologie to Google i Blackberry. Uważają, że znaczenie Internetu jest wyolbrzymiane. Nie czują tego, co dzieje się na świecie, a tymczasem IT zmienia jego oblicze i nie ma żadnego powodu sądzić, że z jakichś tajemniczych powodów zmiany te ominą światek prawników. Musimy nauczyć się używać lepszych technik do współpracy i komunikacji. Jeśli nasi klienci uznają, że Twitter, Facebook i wideokonferencje to efektywna metoda komunikacji, to my musimy zacząć się nad tym zastanawiać. W książce „Future of Law” („Przyszłość prawa”) przewidywałem dziesięć lat temu, że niedługo większość kontaktów z klientami będzie odbywać się za pomocą poczty elektronicznej, a poszukujący informacji prawnicy będą korzystać przede wszystkim z sieci Internet. Dziś jest to zupełnie oczywiste, ale wtedy w środowisku prawników wzbudziłem oburzenie. Sądzili, że nie rozumiem zasad bezpieczeństwa, a ja po prostu patrzyłem na inne sektory gospodarki i obserwowałem przeobrażające je zmiany.

Zostawiam bez komentarza.

***

Poniżej nagrania z konferencji.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: