Sztuczne pozycjonowanie to strata pieniędzy

przez Rafał Chmielewski dnia 29 kwietnia, 2010

Wiele osób mówi mi, że mogą przecież pozycjonować swojego bloga sztucznie i nie muszą się w związku z tym starać o jego prawidłowe prowadzenie (tj. przyjazne dla wyszukiwarki).

Błąd!

Powtórzę raz jeszcze:

BŁĄD!

Po pierwsze, sztuczne pozycjonowanie jest zawsze ryzykowne. Google może zwietrzyć technologię pozycjonera pozwalającą na nie-organiczne wyniesienie danej strony na pierwsze miejsca wyników wyszukiwania.

Po drugie, algorytm Google stale jest unowocześniany, aby dostarczać swoim klientom najtrafniejszych wyników wyszukiwania. Dana technika pozycjonera może więc z dnia na dzień stracić skuteczność i blog taki znajdzie się nagle poza konkurencją.

Po trzecie, naturalne wypozycjonowanie strony daje gwarancję bliską 100%, że treść w blogu jest wartościowa dla osoby, która doń zajrzała. Przeciwnie, jeżeli taka osoba zajrzy na stronę wypozycjonowaną sztucznie, to jest raczej pewne, że nie znajdzie tam wartościowych dla siebie informacji i ją opuści. W rezultacie być może wiele osób będzie na taki blog zaglądało, ale równie wiele będzie go szybko zostawiać dla konkurencji. A nie chodzi przecież o ilość odwiedzin, ale o zysk, który można osiągnąć z faktu wejścia na stronę potencjalnego klienta.

*****

Update 13.09.2012

Po ponad dwóch latach od napisania tego artykułu, mogę potwierdzić jego tezy. W szczególności tę, że Google zmieniając algorytm może spowodować wypadnięcie z pierwszej strony wyników wyszukiwania. Tak właśnie stało się ze stroną jednej z moich klientek: z dnia na dzień skończyło się źródło klientów.

Trzeba zatem być ostrożnym i nie polegać tylko na obecności w Google za pomocą sztucznego pozycjonowania. W Google warto być, to oczywiste, ale najlepiej niebanalną treścią i mądrą strategią e-marketingową znaleźć się na czołowych miejscach w wynikach wyszukiwania.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędymedyczne 12 września, 2015 o 6:24 pm

Zgadzam sie, pozycjonowanie bloga to tylko pieniądze w błoto wyrzucone. Wole za te pieniądze raz w miesiącu wsiąść zonę do teatru lub kina i na fajna kolacje. O kurcze właśnie sobie uświadomiłem ze sie 6 rocznica ślubu zbliża. 😅

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: