Nowy portal dla usług profesjonalnych – Optymeo

przez Rafał Chmielewski dnia 3 września, 2012

Czy dziś 3 września?

Jeśli tak, to dziś właśnie światło dzienne ujrzeć ma platforma do sprzedaży usług profesjonalnych, w tym prawniczych.

Optymeo.

W zeszłym tygodniu zostałem zaproszony na spotkanie związane między innymi właśnie z promocją owej platformy.

I co?

Powiem Ci szczerze, że dostaję sporo ofert współpracy przy promocji takiego czy innego produktu. Zazwyczaj na nie nie odpowiadam: szkoda mi czasu, a poza tym nie jestem zainteresowany promocją tego, czy owego, bez uprzedniego testowania. Testowanie jednak nie jest moim przedmiotem działalności… 🙂

Tutaj jednak zrobiłem wyjątek: poszedłem na spotkanie. Na 9.30 (nieco zbyt wcześnie).

No i cóż… wydaje mi się, że twórcy Optymeo zrobili coś, o czym warto choćby wspomnieć.

Optymeo, jak wspomniałem, to platforma sprzedaży usług profesjonalnych. A więc możesz sprzedawać swoje usługi prawne za pomocą tego systemu.

Jak to wygląda?

Po prostu rejestrujesz się jako kancelaria prawna (dostęp do platformy jest zamknięty, więc trzeba być przedsiębiorcą, aby korzystać z zasobów) i pokazujesz, co masz do zaoferowania i za ile (idea uproduktowionej usługi).

Na przykład możesz oferować sporządzenie dokumentacji cen transferowych za tyle i tyle, albo rejestrację spółki. Albo cokolwiek innego. Twoją ofertę natomiast widzą tylko te osoby – przedsiębiorcy, którzy taką usługą są zainteresowani (i oczywiście zarejestrowani).

I tyle 🙂

Idea prosta.

Ciekawa.

Jestem przekonany, że znajdą się chętni do sprzedaży i zakupu usług profesjonalnych za pomocą Optymeo.

Spróbuj: Optymeo.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech 3 września, 2012 o 6:29 am

Powodzenia! 🙂 A „haters gonna hate” 😉

Odpowiedz

Radek 3 września, 2012 o 10:50 am

Dzięki za miłą recenzję. Oczywiście służę pomocą w razie jakichkolwiek pytań.

Radek

Odpowiedz

Katarzyna S. 8 września, 2012 o 8:35 pm

A mnie zastanawia, czy dla radców prawnych korzystanie z tego tyu platform nie budzi wątpliwości w świetle kodeksu etyki.
Cytuję: . Pozyskiwaniem klientów jest – bez względu na formę, treść, technikę i środki – jakiekolwiek działanie będące bezpośrednią propozycją zawarcia umowy z konkretnym klientem (pozyskanie zlecenia).

2. Radca prawny niezależnie od formy wykonywania zawodu może pozyskiwać klientów w sposób zgodny z prawem, dobrymi obyczajami i godnością zawodową, w szczególności nie naruszając zasad wskazanych w art. 25 niniejszego kodeksu, ani też nie korzystając z odpłatnego pośrednictwa.
I dalej, w par 29, pkt 6:
Radcy prawnemu nie wolno dzielić się wynagrodzeniem z osobami, które nie uczestniczyły w świadczonej przez niego pomocy prawnej.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski | e-Marketing Prawniczy 9 września, 2012 o 12:09 am

Witam Pani Katarzyno!

Pani spostrzeżenie i uwagi są jak najbardziej uzasadnione … Ja powiem tak: podczas owego spotkania podnoszono szereg uwag co do zgodności tego rodzaju działalności z normami etyki, jakkolwiek twórcy platformy są zdania, że nie narusza ona kodeksu etycznego. Swoją opinię opierają na opinii prawnej niezależnej kancelarii prawnej.

W razie wątpliwości, można się z autorami serwisu skontaktować. Ja zdania w tej sprawie nie mam, gdyż mnie bardziej interesuje strona biznesowa niż prawna 🙂

Pozdrawiam serdecznie!
Rafał

Odpowiedz

Radek 12 września, 2012 o 10:00 am

Podczas tworzenia portalu za kluczową sprawę uznaliśmy właśnie ograniczenia korporacyjne. Dlatego poświęciliśmy sporo czasu na zaprojektowanie portalu w sposób, który spełnia wymogi prawne (konstrukcja portalu była omawiana z kancelarią BBK http://www.bbklaw.pl/) -względem chociażby wymienionych Radców prawnych.

Stworzyliśmy portal zamknięty – każdy kto chce zarejestrować się w optymeo.pl przechodzi przez etap rejestracji (gdzie dane użytkownika są przez nas weryfikowane), następnie zakłada profil, na którym wyraża zainteresowanie ofertami, które chce otrzymywać.

Dodatkowo, konstrukcja portalu sprawia, że Optymeo.pl nie jest pośrednikiem. Nasz portal jest de facto „tablicą ogłoszeń”. Jego innowacją jest pełne spersonalizowanie każdego użytkownika, co daje możliwość łatwiejszego i szybszego wyboru odpowiedniego profesjonalisty. Optymeo.pl nie szuka więc klientów dla profesjonalisty, czyli nie wykonuje tej czynności, która stanowi o byciu pośrednikiem.

Warto zwrócić uwagę, że sama konstrukcja naszego wynagrodzenia (określony procent od sprzedanych usług) to kwestia techniczna nie stanowiąca o byciu pośrednikiem.
Dodatkowo, dla ostrożnych, mamy jeszcze jedno rozwiązanie tzw. spółkę buforową, która nabywać będzie usługi od adwokatów czy radców prawnych i wystawiać je na portalu z wyszczególnieniem profesjonalisty, który odpowiedzialny jest za merytoryczną pracę.

Odpowiedz

Grzegorz 18 września, 2012 o 6:53 am

W pełni podzielam obawy pani Katarzyny.

Normy wynikające z kodeksów etycznych nie są po to, by je obchodzić (vide: proponowane rozwiązania „dla ostrożnych”).

Jeśli chodzi o pośrednictwo, to nie „konstrukcja portalu” decyduje o tym, czy de facto mamy z nim do czynienia, ale to, czy wynagrodzenie płacone przez klienta trafia w całości do radcy prawnego/adwokata, czy też jego część otrzymują osoby trzecie za pomoc w skojarzeniu klienta z prawnikiem.

Reasumując: przy obowiązujących obecnie kodeksach etycznych radców prawnych/adwokatów – korzystanie z opisywanego portalu jest dla radcy prawnego/adwokata bardzo ryzykowne.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 18 września, 2012 o 7:42 am

Dzięki Grzegorzu za komentarz!

Pozdrawiam!
Rafał

Odpowiedz

Katarzyna Solga 16 kwietnia, 2013 o 2:25 pm

Autorytet w dziedzinie etyki radcowskiej, mec. Zenon Klatka zezwala na korzystanie z podobnych portali.

http://www.e-kirp.pl/Aktualnosci/Pozyskiwanie-klienta-warto-wiedziec

Niestety nie ma słowa o kwestiach pośrednictwa, ani w ogóle o wynagrodzeniu dla serwisu.
Dopytałam, jak dostanę odpowiedź, podzielę się. Ale na razie tyle.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: