E-marketing prawniczy – jaki jest?

przez Rafał Chmielewski dnia 4 grudnia, 2009

Już wiele razy pisałem i mówiłem, że nowoczesny e-marketing prawniczy jest:

  • skuteczny
  • darmowy
  • wieczny
  • prosty
  • nieograniczony podmiotowo
  • społecznościowy
  • dynamiczny

Co te cechy oznaczają? Omówienie w skrócie każdej z nich pozwoli nam na wstępne zapoznanie się z fundamentami e-marketingu oraz uzmysłowi nam niektóre jego cechy, pożądane ze względu na specyfikę działalności prawniczej.

1. Skuteczność

Przede wszystkim powinniśmy sobie zdać sprawę z tego, w jakim celu korzystamy (jako ludzkość) z internetu. Badania wskazują, że w najmniejszym stopniu wykorzystujemy sieć do komunikowania się, udzielania się w społecznościach, działalności gospodarczej, czy też rozrywki. Najczęściej bowiem celem przeszukiwania sieci jest konkretna informacja. Ponad 90% ruchu w internecie generowana jest przez osoby szukające odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości.

E-marketing jest skuteczny, gdyż – prawidłowo wdrożony – pozwala na zdobycie zaufania potencjalnych klientów dzięki umiejętnemu wypozycjonowaniu siebie (firmy), jako eksperta w danej gałęzi (np. prawa). To wypozycjonowanie (a więc zdobycie miana osoby wiodącej) możliwe jest tylko przez publikację wiedzy (informacji) na dany temat.

Przykład: Moje dwa serwisy podatkowe pozwoliły mi na szybkie uzyskanie w sieci miana eksperta w zakresie opodatkowania dochodów zagraniczych. Wiele gości nie tylko zadaje pytania (około 1000 w ciągu roku), ale również poleca serwisy innym osobom.

PS.: Gdybym za każdą odpowiedź mógł otrzymać zapłatę w wysokości 100 zł, to byłby to niemal 100-tysięczny roczny przychód. Nie jestem jednak doradcą podatkowym, więc nie mogę świadczyć tego rodzaju usług.

2. Niskie lub zerowe koszty

E-marketing jest mało kosztowny, albo nawet może być darmowy. Obecnie w sieci mamy do wyboru darmowe narzędzia, które całkowicie wystarczą do tego, aby wypromować każdą markę, w tym również prawniczą. Jedynym kosztem, jaki wówczas pozostaje, jest koszt czasu poświęconego na jego wdrożenie i realizację. Oczywiście można korzystać również z narzędzi bardziej zaawansowanych, jednak nie jest to niezbędne do skutecznego prowadzenia kampanii e-marketingowej, co szczególnie jest ważne na samym początku rozwoju firmy prawniczej (albo dla studentów studiów prawniczych, czy też osób zamierzających wykonywać w przyszłości zawód prawniczy).

Przykład: Całą podstawę mojej działalności prawniczej w internecie zbudowałem na bazie darmowego systemu WordPress oraz FreeBot. Dopiero, kiedy dzięki tym narzędziom zarobiłem większe pieniądze, pozwoliłem sobie na inwestycje w płatne narzędzia.

3. Nieograniczony czas trwania

E-marketing ma tą zaletę, że raz wykonana czynność, swoje skutki daje przez bliżej nieokreślony czas (tj. czas funkcjonowania platform internetowych, na których e-marketing jest prowadzony). Wystarczy dokonanie określonej czynności marketingowej tylko jeden raz, aby niemal wiecznie przynosiła ona pozytywny rezultat.

Przykład: Jedną z moich ulubionych technik e-marketingowych jest technika – jak to nazwałem – Otwierania Kolejnych Drzwi. W umiejętny sposób zostawiam na właściwym forum mój wpis, który zawiera link do mojego serwisu (link to wspomniane otwarte drzwi). W ten sposób przez lata link ten będzie mi generował odwiedziny kolejnych – ściśle stargetowanych – klientów. Łatwo sobie wyobrazić, jaki wpływ ma zostawienie kilkuset takich otwartych drzwi…

4. Prostota

E-marketing prawniczy jest prosty we wdrożeniu i prowadzeniu, chociaż nie jest bajecznie prosty. Jego prostota polega na tym, że aby go stosować z sukcesem nie trzeba się znać na języku programowania, HTMLach, itp. Dzięki nowej generacji WEB 2.0 każdy z łatwością może korzystać nawet z najtrudniejszych narzędzi marketingowych.

Jak wspomniałem, nie jest to jednak bajecznie proste, gdyż trochę wiedzy technicznej się przydaje. Na przykład warto znać podstawy języka HTML, aby umieć prawidłowo (tj. przyjaźnie dla wyszukiwarek) konstruować linki. Wiedza ta nie jest jednak czymś trudnym do przyswojenia – jak wszystko w świecie, tak i tutaj, logiczne myślenie niejednokrotnie wystarczy.

Przykład: Moje pierwsze sukcesy na darmowych platformach miały miejsce bez znajomości zagadnień technicznych. I chociaż do dziś nie wiem, jak „stawia się” stronę na serwerze, to jednak istotne – z punktu widzenia e-marketingu mojej działalności – wiadomości musiałem sobie sobie przyswoić.

5. Brak potencjalnych ograniczeń podmiotowych

Chodzi o to, że kampanię e-marketingową w sieci może „zobaczyć” potencjalnie nieograniczona liczba osób – przyszłych klientów (tzn. jest ona ograniczona do liczby użytkowników sieci). Taka ilość potencjalnych klientów nigdy nie przejdzie obok nawet największej kancelarii prawnej, czy podatkowej, nie mówiąc już o zajrzeniu do środka nawet na chwilę.

Przykład: Posiłkując się tutaj techniką Otwierania drzwi – ile osób w ciągu wielu, wielu lat zobaczy mój wpis i odwiedzi moją stronę? Część z nich zostanie moimi klientami.

6. Społeczności

Jedną z cech nowej rzeczywistości (zmienionego świata) jest to, że internet umożliwił nam swobodną komunikację i organizowanie się w różnorakie grupy na wielu portalach społecznościowych. Dzięki temu zjawisku możemy mieć wielu przyjaciół w różnych częściach świata, nawet ich nie widząc nigdy na oczy. Członkowie poszczególnych grup mają na siebie duży wpływ, co może być wykorzystane do różnych celów, w tym marketingowych.

Idea marketingu społecznościowego, który od niedawna zaczął odgrywać istotną rolę, zrodziła się właśnie dzięki swobodzie komunikacji w sieci. Jedną z technik e-marketingowych, możliwą do wykorzystania w tym zakresie, jest zbudowanie wokół marki firmy prawniczej albo podatkowej własnej grupy społecznej – grupy wzajemnie wspierających się (i motywujących do zakupu usług) klientów.

Przykład: Coraz częściej można spotkać grupy społeczne skupione wokół marki, czy nawet jakiegoś produktu, np. książki. Jedną z grup, jaką ja utworzyłem, jest grupa o nazwie Podwójne Opodatkowanie, zlokalizowana na portalu Golden Line. Celem utworzenia grupy jest wzmocnienie wizerunku serwisu o profesjonalistów przez wymianę doświadczeń, czy też odpowiedzi na pytania.

7. Dynamika

To chyba ostatnia cecha nowoczesnego e-marketingu, który może być skutecznie stosowany w kancelarii prawnej i podatkowej. Sieć wirtualna poddawana jest ciągłym zmianom, które następują coraz szybciej. To wpływa oczywiście na sposób promowania czegokolwiek, również usług prawniczych. Powstają coraz to nowsze i bardziej zaawansowane narzędzia, jak również formułowane są nowe koncepcje i teorie. Nie żyją one jednak w próżni – postępują one krok za zachowaniami i przyzwyczajeniami użytkowników sieci. Aby e-marketing prawniczy był skuteczny musi on również brać pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość.

Przykład: Jeszcze nie tak dawno nie mówiło się w ogóle o marketingu społecznościowym, a już obecnie ten sposób marketingu posiada swoje warianty. Co więcej, firmy prawnicze i podatkowe w ogóle nie stosują żadnej formy e-marketingowej, a już dziś jest on na tyle zaawansowany, że na świecie zdołał się wykształcić nowy rodzaj zawodu: social media lead.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

{ 4 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: