Ochrona danych osobowych w kancelarii prawnej

przez Rafał Chmielewski dnia 8 lipca, 2014

A teraz kilka słów na temat czegoś, co powoli zaczyna urastać do problemu rangi kontroli podatkowej, czy kontroli z ZUS. Dlatego, że niebawem w życie wejdzie UE rozporządzenie w zakresie ochrony danych osobowych, które – niestety – nakłada solidne kary na przedsiębiorstwa, mające gdzieś tę sferę swojej działalności.

A nie ma firmy, nie ma kancelarii, która nie gromadzi i nie przetwarza danych swoich klientów.

Temat jest o tyle ważny, że mało kto go rozumie, wie o nim, a co gorsza, stan przygotowania organizacyjnego dzisiejszych firm do spełnienia wymogów nie tylko tego rozporządzenia, ale nawet dużo mniej restrykcyjnej obecnie obowiązującej polskiej ustawy, jest tragiczny. I to jest i tak chyba zbyt łagodnie powiedziane.

Idąc za tym tematem, tegoroczne web.lex meeting było poświęcone danym osobowym. Danym osobowym, widzianym z różnej perspektywy. Pierwszym wykładem była ochrona i przetwarzanie danych w kancelarii prawnej, drugim – ochrona danych osobowych na urządzeniach mobilnych (napiszę o tym niebawem trochę), trzecim – przetwarzanie danych w ramach e-mail marketingu w kancelarii.

*****

Wiesz co obserwuję na co dzień? BARDZO dużo kancelarii prawnych:

  • posiada swoją pocztę na serwerach Google (Gmail). A nawet na serwerach WP, onet, czy nawet zdarzyło mi się … amorki.pl
  • nie ma podpisanej umowy w zakresie ochrony i podpowierzenia danych osobowych z hostingodawcą
  • posiada swoją pocztę e-mail na serwerach ciotek, wujków, braci, itp.
  • posiada proste jak barszcz hasła do swoich komputerów, smartfonów, kont pocztowych, a nawet wifi – i raczej nigdy ich nie zmienia.
  • nie posiada niezbędnej dokumentacji, a w szczególności Polityki bezpieczeństwa danych osobowych.

Tak być nie powinno. Jestem przekonany, że o tym wiesz.

*****

Ja mam to szczęście, czy też inaczej – szczęście ma web.lex, że jednym z naszych klientów jest pani Mariola Malicka, która w tej tematyce orientuje się bardziej niż dobrze. Ona dba o zgodność web.lex i naszych kancelarii z przepisami ustawy. Ma ogromne doświadczenie właśnie w dostosowaniu kancelarii prawnej do wymogów, które w zakresie przetwarzania danych osobowych i ich ochrony, stawiają przepisy prawa.

Pani Mariola prowadzi świetny blog: Przetwarzanie danych.pl Zajrzyj – zobacz – nie zapomnij.

***************************

Mam dla Ciebie propozycję:

  • jeśli chcesz być z GIODO w dobrych stosunkach – skontaktuj się z panią Mariolą: 506 409 619 [ kancelaria@przetwarzaniedanych.pl] 🙂
  • jeśli potrzebujesz pomocy technicznej (przeniesienie na nowy serwer, konfiguracja poczty, i ogarnięcie tego wszystkiego pod względem technicznym) – z przyjemnością web.lex Ci bezinteresownie pomoże – skontaktuj się ze mną.

„7 rzeczy zanim zaczniesz przygodę z blogiem prawniczym” – krótki poradnik

 

Zostaw mi swój adres e-mail. Przyślę Ci link do ściągnięcia Poradnika dotyczącego Bloga prawniczego, a dodatkowo otrzymasz wiele dokładnych informacji na ten temat! [Pobrało – 642 osoby]


Wpisz adres e-mail:

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: