Czy można odliczyć koszty poniesione przed założeniem kancelarii prawnej?

przez Rafał Chmielewski dnia 14 grudnia, 2020

Można, czy nie można takich kosztów zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, kiedy właśnie kancelaria została zarejestrowana? 

Dziś taka kwestia właśnie zawisła podczas rozmowy z dwiema prawniczkami, z którymi miałem przyjemność rozmawiać. Właśnie szykują się do założenia własnej kancelarii, zatem rozważają wiele kwestii: strategia, specjalizacja, logotyp, strona, promocja, PR, itd. itp.

Wiele z tego to wydatki, które trzeba ponieść przed założeniem działalności gospodarczej. Zatem, czy te wydatki będą mogły zostać zaliczone do kosztów?

Szczerze mówiąc, ja nie jestem właściwym adresatem tego pytania 😀 I nie ma się co dziwić – pomimo tego, że kiedyś skończyłem WPiA na UW specjalizując się Taxach, a nawet potem jeszcze pracowałem w BIG4 w dziale podatkowym, to zwyczajnie nie mam pojęcia, czy takie wydatki należą do KUP, czy nie należą.

To pytanie zadałem jednak mojej najdroższej wspólniczce, Kasi Soldze, szefowej w web.lex Bookkeeping (Najwygodniejsza Księgowość Prawnicza), która mi od razu napisała tak:

Rafał,

Można odliczyć w koszty wydatki poniesione w tym samym roku podatkowym, przed otwarciem działalności.

Trzeba mieć dowód księgowy, najlepiej fakturę – wystawioną na dane osoby fizycznej.

Odliczenie VAT jest możliwe dla wydatków dokonanych dwa miesiące przed otwarciem działalności (bo na odliczenie Vat jest trzy miesiące) czyli przy działalności otwartej w marcu można odliczyć z faktur ze stycznia i lutego) ale uwaga! Na fakturze musi być NIP nabywcy.

Dla kogoś, kto nie miał wcześniej działalności, nie ma np. nadanego NIP z powodu najmu, po prostu NIP nie ma, będzie to więc niemożliwe. A obecnie NIP nie można uzupełnić np. notą księgową.

***

No, i wszystko jest jasne! 🙂

Potem Kasia dodała, że to, co planują nasi rządzący na nowy rok z zakresie podatków, to można osiwieć.

No trudno. Miejmy nadzieję, że kiedyś rządzący pójdą po rozum do głowy i raczej ułatwią nam prowadzenie kancelarii, zamiast utrudniać.

Rafał 🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anka 14 grudnia, 2020 o 4:09 pm

Dzięki Rafale za wiadomość. Trafiasz jak zawsze w momencie, w którym potrzebuję.

Anka

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 16 grudnia, 2020 o 8:24 am

Dziękuję Pani Anko 🙂

Wszystkiego dobrego!
Rafał 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: