Prawnicza blogosfera

przez dnia 4 stycznia, 2010

Podczas okresu świątecznego nie miałem okazji, by śledzić zmiany w polskiej blogosferze prawniczej, a tymczasem pojawiły się dwa ciekawe artykuły. Pierwszy Pawła Sikory w Blogu o prawie, a drugi Dariusza Bednarskiego w Blogu Doradców Podatkowych.

Paweł Sikora – aplikant adwokacki – omawia uchwaloną przez Sejm ustawę o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów, która systemowo reguluje kwestie uprawnień profesjonalnych pełnomocników w zakresie uwierzytelnienia dokumentów w szerokiej gamie postępowań sądowych i pozasądowych (tyt: Zmiany (ku zaskoczeniu) pozytywne!). Jak stwierdza w konkluzji autor bloga … regulacja stanowi nieliczną od dłuższego już okresu czasu pozytywną zmianę procedury cywilnej (i nie tylko) albowiem rozwiązuje zawisły w doktrynie i orzecznictwie spór o zakres uprawnienia pełnomocników do poświadczania za zgodność z oryginałem odpisów dokumentów.

Artykuł Dariusza Bednarskiego ma inny – bardziej publicystyczny charakter. W tekście zatytułowanym Najważniejsza zmiana w przepisach podatkowych w 2009 roku omawia on zmianę Ordynacji Podatkowej w zakresie wykonlaności decyzji organów podatkowych. Do tej pory decyzje takie stawały się wykonalne natychmiast po ich wydaniu, natomiast od początku roku 2009 wykonalne są dopiero decyzje ostateczne. Autor kończy swój artykuł słowami: … zmiana jest niezwykle ważna dla podatników. Myślę, że dzięki niej rzadziej będziemy czytali o głośnych upadłościach firm, które po latach odnoszą zwycięstwo w sporze z fiskusem. Nie będzie też setek nieszczęść, o których nigdy nie przeczytamy, bo są zbyt mało medialne, żeby zainteresować dziennikarzy.

Jak widać, obaj autorzy poruszyli niezwykle istotne zagadnienia, podsumowujące niektóre zmiany dokonane w prawie w roku 2009. Szkoda tylko, że takich wpisów jest „tylko” dwa w polskiej blogosferze prawniczej (w USA światło dzienne ogląda kilkaset nowych artykułów dzień w dzień). To się jednak niewątpliwie szybko zmieni!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: