Zarządzanie kancelarią prawną nie w kryzysie

przez Rafał Chmielewski dnia 6 lutego, 2013

Zarządzanie kancelarią prawną = zarządzanie biznesem. Budowanie wtedy, kiedy jeszcze nie trzeba. Przewidywanie zmian i trendów.

Odrobina filozofii. Zapraszam:

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka 7 lutego, 2013 o 9:55 am

Bardzo ciekawy film. Uważam, że budowanie podstaw firmy – kancelarii jest niezbędne, ze względu właśnie na rodzaj świadczonych usług i że każda firma powinna mieć jakiś motyw przewodni, coś co wyróżni ją spośród innych kancelarii. A co do przewidywania zmian i trendów, czy uważasz Rafale, że warto jest obserwować trendy rynków zachodnich i podążać za nimi, czy nijak ma się to do polskiej rzeczywistości?

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka

Odpowiedz

Rafał Chmielewski | e-Marketing Prawniczy 7 lutego, 2013 o 10:27 am

Dzięki Agnieszko za komentarz 🙂

Co do śledzenia trendów zachodnich: niektóre na pewno tak, inne nie, bo – jak napisałaś – nijak się to ma do polskiej rzeczywistości, lub też zachodnie trendy czasem, choć rzadko ale jednak, nie są wcale przyszłościowe.

W mojej opinii warto śledzić na pewno trendy technologiczne. Jak np. teraz szeroką falą wchodzi do nas zza oceanu technologia tworzenia witryn tzw. responsywnych. I chociaż nie jest to jeszcze mus w naszej skali, to pół roku/rok i będzie „pozamiatane”. 🙂

Podobnie warto śledzić to, co wymyśla nasz Wielki Brat, czyli Google.

Z pozdrowieniami!
🙂

Odpowiedz

b2b-marketing.pl 7 lutego, 2013 o 10:47 am

Z tymi trendami, z mojego doświadczenia, rysuje mi się taki trend 😉 – zawsze pierwsza reakcja jest taka sama: zaprzeczenie, wskazanie na diametralne i nie usuwalne różnice. A wcześniej czy później staje się to normą.

Pisałem o tym jaki czas temu tutaj:
http://b2b-marketing.pl/2012/03/29/social-media-w-marketingu-b2b/

Pozdrowienia!

Odpowiedz

Rafał Chmielewski | e-Marketing Prawniczy 7 lutego, 2013 o 11:27 am

Dzięki! Ten artykuł w blogu jest świetny! 🙂

Kiedy ja zacząłem pisać mój pierwszy blog prawniczy (podatkowy) pod koniec roku 2007, to był to pewnie pierwszy blog o tematyce prawnej i chyba pierwszy do dziś, który generuje bezpośrednią sprzedaż i ma wdrożony system e-mail marketingu. Wówczas nie było nawet mowy o blogach, a moi szefowie nie mieli bladego pojęcia, co to jest.

Kiedy w 2009 zacząłem ten blog e-marketingowy, to prawnicy patrzyli z politowaniem. Poza jednostkami.

Dziś jedni zakładają blogi prawnicze, bo wiedzą, że to może być skuteczne narzędzie marketingu, inni – bo tak robią Ci pierwsi. Ale nie ma już skrywanych uśmieszków 🙂

Więc trend jest wyraźny.

Teraz tylko musimy się nauczyć te blogi prowadzić i rozumieć.

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!
R

Odpowiedz

Agnieszka 7 lutego, 2013 o 2:01 pm

A jakie oprócz Google firmy bądź osoby, czasopisma, blogi są warte śledzenia Twoim zdaniem?

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 7 lutego, 2013 o 2:23 pm

Google śledzi mój pracownik, który odpowiada za pozycjonowanie. Jest to ważne dla nas i dla naszych klientów.

A poza tym, może Cię to zdziwi Agnieszko, ale nie śledzę regularnie żadnego bloga. Kiedyś zaglądałem na blog Kevina O’keefe z LEXBLOG. Czasem na Lawyerist’a.

Natomiast śledzę to, co się dzieje w zarządzaniu i organizacji biznesu. To jest sfera zawsze przed światem prawniczym. Zanim w naszej branży się coś przyjmie, to już w biznesie poza kancelariami temat jest zazwyczaj rozpracowany. I to czasem z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Aby być na bieżąco po prostu uczestniczę w szkoleniach, bo tam można dowiedzieć się najwięcej rzeczy. I najczęściej korzystam ze szkoleń Piotra Michalaka.

Do tego ważne pozycje książkowe: Start With Why, 7 nawyków skutecznego działania, coś z NLP i pewnie inne… 🙂

Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania, to pisz!
R

Odpowiedz

Agnieszka 7 lutego, 2013 o 2:50 pm

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Interesują mnie trendy zachodnie, ale z uwzględnieniem wykorzystania ich w polskiej działalności prawników. Ja osobiście staram się również oglądać jak najwięcej filmów dokumentalnych z uwzględnieniem ekonomii i finansów :).

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: