Jak będzie wyglądał rok 2016 w kontekście e-marketingu prawniczego

przez Rafał Chmielewski dnia 3 stycznia, 2016

I Kevin O’keefe i Paweł Tkaczyk napisali o trendach w marketingu w tymże Nowym Roku Pańskim 2016, pomyślałem zatem: gorszym nie wypada mi być. A zatem trendy w e-marketingu prawniczym? Proszę bardzo:

1. Na pewno wciąż będzie rosło znaczenie blogów prawniczych.

Widzę to przede wszystkim po tym, ile kancelarii dołącza do naszej Grupy i z jakim zaangażowaniem wdrażają nowe w kancelarii podejście do tej formy promocji. W grudniu ilość ta przeszła moje oczekiwania i tylko 31 grudnia otrzymałem aż dwie propozycje współpracy.

Dlaczego blogi stają się tak popularne?

Bo…

2. Rośnie znaczenie tzw. content marketingu w branży prawniczej.

Kontent marketing to nic innego jak operowanie treścią, aby pokazać swoją eksperiencję a jednocześnie zainteresować pt klienta swoją ofertą.

Dlaczego znaczenie tej formy promocji rośnie? Rzecz jest banalna: chodzi o ceny. W kontekście wzrostu cen usług pozycjonowania i stawek za kliknięcie reklamy AdWords, kontent marketing jest dużo tańszy. Ma też wartość ponadczasową – po prostu działa. A jeśli nie płacisz za AdWords, czy Pozycjonowanie – po prostu nie masz żadnego efektu.

3. Strony www…

… będą coraz prostsze. Będą systematycznie odchudzane o elementy zbędne, które i tak nie cieszą się zainteresowaniem gości. Natomiast będzie rosło znaczenie dobrego pokazania zespołu – najważniejszego czynnika budującego relację.

Jednocześnie oczywiście będzie rosła popularność technologi responsywnej. Ale bez przesady, gdyż jak pokazują obiektywne statystyki, ruch z urządzeń mobilnych wciąż jest w naszej branży znikomy (około 2% całego ruchu).

4. Marketing szeptany

Czyli sztuczne kreowanie opinii o kancelarii na różnego rodzaju forach, portalach, grupach dyskusyjnych, itp. W kontekście wzrostu cen Pozycjonowania i AdWords, podobnie jak kontent marketing, będzie miał coraz większe znaczenie. Obecnie nie jest zbyt szeroko wykorzystywany przez kancelarie prawne, ale widać trend wzrostowy. Raczej będzie się nasilał.

5. Marketing w mediach społecznościowych

Oczywiście bez wątpienia będzie on coraz intensywniej wykorzystywany. Powodów jest kilka: tam są klienci, a ponadto wśród prawników są coraz młodsi ludzie, doskonale czujący możliwości tkwiące w komunikacji za pośrednictwem Facebooka, czy Instagram. Jest to dla nich naturalne środowisko.

Nie można zapomnieć o możliwościach płatnej promocji (reklamy) na takich portalach. Jak widać i tutaj kancelarie sobie zaczynają nieźle radzić i odważnie poczynać (mimo np. zakazu reklamy zawartej w etyce adwokackiej).

6. E-mail marketing w kancelarii

E-mail marketing to trudna sztuka. Wymaga zaangażowania, wiedzy i doświadczenia. Ale proste systemy można stosować bez wydatkowania dużej ilości czasu i pieniędzy. Są kancelarie, które już to robią. Sądzę więc, że powoli, ale ten trend będzie się rozwijał. W szczególności w kancelariach, które mają blogi, bądź aktywny dział Aktualności na swoich stronach www.

7. Twardy e-marketing

Czyli pozycjonowanie i Adwords – promocja, za którą musisz zapłacić, bo inaczej nie masz promocji…

Jak wspomniałem wyżej, te formy są coraz droższe. Wynika to z tego, że pozycjonowanie w wyszukiwarce jest coraz trudniejsze (co pociąga za sobą wyższe koszta usługobiorców, a więc wzrost ceny tej usługi), natomiast wzrost konkurencji w AdWords napędza postęp wysokości ceny za kliknięcie w reklamę. Niestety różnie jest ze skutecznością tych form, gdyż aby inwestycja się zwróciła, konieczne jest bezbłędne funkcjonowanie dodatkowego elementu, czyli strony www kancelarii. A strony te często nie zachęcają do kontaktu, a więc zamiast zwrotu z inwestycji jest strata.

Cena i brak oczekiwanej skuteczności zapewne będą powodowały stopniowe odchodzenie od tych usług (szczególnie pozycjonowania, jako dodatkowo niezgodnego z etyką korporacyjną) na rzecz content marketingu.

A co z marketingiem tradycyjnym?

Czyli billboardami, ulotkami, i takimi tam historiami? To już zapytaj swoją Radę Adwokacką czy KIRP – nie wiem, czy one coś planują czy nie. Zapewne tak 🙂

Drobna myśl na koniec:

Trendy wzrostowe w różnych formach e-marketingu prawniczego wynikają głównie ze wzrostu konkurencji na rynku. Jednakże wzrost konkurencji może prowadzić i prowadzi też do zachowań – mówiąc wprost – negatywnych. A bardziej dosadnie, do podkładania sobie nawzajem nóg. Choć to niezgodne z etyką takie działania mają miejsce (co przecież słyszę od różnych kancelarii) a wzrost konkurencyjności na rynku raczej takich zapędów nie osłabi. Moja rada: jeśli byś chciał coś podobnego zrobić, daj sobie spokój – tę energię i pieniądze wykorzystaj na coś dobrego. Pamiętaj, że razem z konkurentem możecie zrobić więcej.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Tkaczyk 5 stycznia, 2016 o 7:55 am

Dzięki za wspomnienie 🙂

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 5 stycznia, 2016 o 12:30 pm

Dzięki za komentarz! 🙂

[Pawle, moje wspomnienie Twojego bloga to czysta przyjemność :)]

Rafał

Odpowiedz

Adwokat 5 stycznia, 2016 o 3:34 pm

Stało się! Chcąc nie chcąc i branża prawnicza musiała wyjść do klienta e-drogą. Czas pokaże, jak się sprawdzi ta forma marketingu w przypadku tak specyficznego sektora.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 5 stycznia, 2016 o 8:35 pm

Dzień dobry Panu! 🙂

I dziękuję za komentarz! 🙂

„Ta forma marketingu” na pewno się sprawdzi, bo od roku 2008, od kiedy uważnie obserwuję tę branżę siedząc w niej po uszy, ona się rozwija. Dochodzą nowe narzędzia i są one szybko przyjmowane. Nawet bez względu na zakazy etyczne (które są takie jakie są).

Pozdrowienia! 🙂

Odpowiedz

MD 6 stycznia, 2016 o 4:15 pm

„ruch z urządzeń mobilnych wciąż jest w naszej branży znikomy (około 2% całego ruchu)” – samemu trudno znaleźć w Internecie takie statystyki dla każdej z branż. Czy może Pan podać jakieś źródło?

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 6 stycznia, 2016 o 5:18 pm

Panie Mecenasie, to są dane ze statystyk 120 blogów prawniczych, które wspieramy. Ruch mobilny waha się od 0,75% do 3% z kawałkiem.

Na pewno w innych branżach jest inaczej. Ale w naszej tak to wygląda.

Serdecznie Pana pozdrawiam! 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: