Cały sekret dobrego bloga prawniczego

przez Rafał Chmielewski dnia 12 sierpnia, 2014

Koniecznie zobacz komentarz pod jednym z postów w blogu Karola Sienkiewicza Dochodzenie Wierzytelności. To jest treść, która wiele wyjaśnia. Wyjaśnia to, jak powinniśmy prowadzić swoje blogi. Zobacz, co autor tego komentarza napisał:

Zrzut ekranu 2014-08-12 o 21.36.26

Pan/pani Pareto pisze, że wciąż mało jest fachowych blogów. Ale ten blog lubi, ponieważ jest między innymi przystępny, ale i rzetelny. Jak rozumiem, w opinii autora komentarza, blog ten jest także fachowym blogiem.

[Oczywiście trudno tutaj zgadywać, co autor miał dokładnie na myśli, ale wg mnie, bez względu na to, co on dokładnie miał na myśli, nie minął się zbytnio z prawdą.]

O co chodzi?

Dokładnie o to, o czym mówię od zawsze: blog prawniczy to nie jest miejsce na epatowanie wiedzą merytoryczną. Jeśli blog taki jest, jest obiektywnie fachowy, to wcale nie znaczy, że będzie odebrany przez czytelnika jako fachowy!!!! [A to czytelnik jest szefem – on jest klientem – on podejmuje decyzję – musisz myśleć O czytelniku.]

Dlaczego taki blog nie będzie odebrany, jako fachowy?

Powód jest bardzo prosty: ludzie nie rozumieją fachowej wiedzy. Dla nich nie jest ona fachowa. Jest stresująca, bo wszystko, co nieznane, jest stresujące [to nasza biologia]. A jak jest stresujące, to naturalnie taki czytelnik chce od niej uciec. Czyli jak najszybciej kliknąć „Wstecz”.

Rozumiesz?

Blog prawniczy będzie uznany przez czytelnika, jako rzetelny i fachowy TYLKO wtedy, kiedy on będzie w stanie zrozumieć treść. A kiedy on tę treść zrozumie? Kiedy nie będzie ona obiektywnie zbyt fachowa. Jeśli będzie obiektywnie dość prosta. Dostosowana do poziomu czytelnika.

Co nie oznacza wcale, że chodzi o czytelnika-debila! Bo gdybyś Ty miał przed sobą tekst z zakresu fizyki kwantowej, to zapewne także nie wiele byś zrozumiał i poszukał sobie treści napisanej przystępnie, nie zagłębiającej się w szczegóły. Bo na naszym poziomie edukacji z zakresu fizyki, szczegóły nam są do niczego potrzebne, prawda? Szukamy tutaj, jeśli w ogóle, ciekawostek, jakichś ogólników, czegoś interesującego, itd.

Dlatego autor komentarza uznał, że ten blog jest fachowy, rzetelny i przystępny. Bo jest w stanie zrozumieć jego treść. Innymi słowy mówiąc, ten blog jest fachowy, bo jest przystępny.

Rozumiesz? To jest cała filozofa skutecznego bloga prawniczego.

🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz 13 sierpnia, 2014 o 7:36 am

wydaje mi się, że nie można zagłębiać się zbyt mocno w szczegóły jeszcze z innych powodów. Oczywiście fakt, że zbyt szczegółowe opisywanie sytuacji z użyciem fachowego słownictwa może stać się niezrozumiałe dla czytelnika jest niezaprzeczalny. Powoduje to również, że tekst jest zbyt obszerny i odstrasza czytelnika – większość oczekuje zwięzłych i konkretnych w swej treści tekstów. Poza tym wydaje mi się, że tekst ma zainteresować czytelnika i potencjalnego klienta do kontaktu bezpośredniego, a nie sprzedać gotowe rozwiązanie. Ale oczywiście to zależy częściowo od tego co chcemy osiągnąć.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 13 sierpnia, 2014 o 9:47 am

Dziękuję Grzegorzu!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: