Zdrowie fizyczne to podstawa :) Ruszaj się często, a jeśli już siedzisz, to siedź jak trzeba.

przez Rafał Chmielewski dnia 15 stycznia, 2014

InfografikaTo tego postu zainspirowała mnie infografika, którą przed Świętami otrzymałem od mojej dobrej znajomej – Basi Tokarczyk – która zajmuje się … uważaj … ergonomią stanowiska pracy.

Hm… prawdę mówiąc wiem, że jest to ważny element mojej pracy. Co prawda biegam i ruszam się ile mogę, ale jednak więcej czasu spędzam siedząc przed komputerem. Daję sobie uciąć rękę, że Ty podobnie 🙂

Czy pomimo mojej świadomości mam prawidłowo wyregulowany fotel? Czy monitor mojego komputera stoi na odpowiedniej wysokości?

Nie. Na pewno nie.

A przecież spędzam w tej pozycji wiele godzin…. Co wpływa także na moje samopoczucie, koncentrację, jasność myślenia i zapewne decyzje, które podejmuję. Zapewne też na ton głosu, kiedy rozmawiam przez telefon (a to ma gigantyczny wpływ na podejmowanie decyzji przez moich klientów).

Generalnie obraz który się jawi, nie jest fajny – jeśli to można tak ująć 🙂

A teraz pomyśl o wszystkich swoich pracownikach, którzy zwyczajnie gorzej pracują …

Moją uwagę w owej infografice przyciągnęła informacja o audycie. Zapytałem więc Basię, cóż to takiego i na czym polega w przypadku ergonomii stanowiska pracy. Basia w zamian wspomniała mi jeszcze o czymś takim jak mini- audyt… Poprosiłem ją więc, aby napisała o tym szerzej, a ja zamieszczę tę informację w blogu.

I oto, co Basia napisała:

Ergonomię wdrażamy od 4 lat, jednak dopiero niedawno dodaliśmy do naszej palety usług działania najprostsze, można byBasia rzec – podstawę :). Przeprowadzamy zatem w firmach MINI AUDYTY stanowisk biurowych. Polega to na tym, że wkraczamy do firmy, i szybko, na konkretnym stanowisku biurowym, pokazujemy, co trzeba poprawić w ustawieniach sprzętów, by pracowało się wygodniej i efektywniej. Często nasze biura są już w miarę wyposażone, problem z tym, by ustawione w nich sprzęty były użytkowane prawidłowo. Z naszych doświadczeń wynika, że z reguły nie są 🙁

Ergonomia stanowiska pracy, szczególnie biurowego, nie jest wiedzą tajemną i w naprawdę szybki sposób można w znaczący sposób poprawić sobie komfort pracy, tylko ludziom nie chce się o tym nawet pomyśleć. W przypadku mini audytu, do pracownika przychodzi specjalista i ten wysiłek podejmuje za niego, prawie nie odrywając go od jego obowiązków, bowiem czas usługi na 1 stanowisku to około 10-15 minut.

Cóż… wszyscy wiemy, że bardziej dbamy o swoje samochody niż o samych siebie. Może warto poważniej potraktować temat ergonomii swojego stanowiska pracy? W sumie prosty kręgosłup to również inwestycja. Na pewno bardziej wartościowa niż inwestycja w cokolwiek innego…

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian 16 stycznia, 2014 o 1:33 pm

Bardzo ciekawy i rzeczowy wpis.Bardzo mi się podoba ten blog. Dlatego dodaję go do mojej listy najlepszych blogów prawniczych http://blogi-o-prawie.blogspot.com/ . Liczę na więcej ciekawych wpisów.

Odpowiedz

StrefaErgonomii.pl 5 maja, 2014 o 8:16 am

witam 🙂 z przyjemnością czytałam o tym jak powinno wyglądać stanowisko pracy 🙂 o ergonomii czytałam też na http://strefaergonomii.pl i nawet nie wiedziałam, żę zwykłe ustawienie monitora może się przyczynić do polepszenia warunków w pracy 🙂 pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: